NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
3159
Калейдоскоп

Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов. Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров

| 15 Юли 2024, 11:08 ч.
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
Снимка © Ралица Стефанова

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.

Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга. 

На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.

Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро. 

Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му. 

Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро. 

Френско-швейцарският художник Сайпе (Saype) нарисува гигантска картина до пирамидите в Гиза. Изображението на хванати една за друга ръце като символ на приятелството между Швейцария и Египет беше част от отбелязването на 90-ата годишнина от подписването на Договор за приятелство между двете държави. 

“Въздействай на хората, без да въздействаш на природата,” казва Сайпе. За създаването на удивителните си ефимерни картини  върху трева, пясък, пръст и сняг артистът използва биоразградими безвредни материали като въглен, креда, вода и млечни протеини.  

Изобразяването на хванати една за друга ръце е част от мащабния проект “Отвъд стените”. Под мотото “Нека заедно създадем най-голямата човешка верига в света” художникът е оставил посланието за приятелство и солидарност в разрушения от земетресение турски град Хатай, в планините на Андора, в Женева, Берлин, в

Спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“ и филмът „Господин за един ден“ са в програмата за деня на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев" в Шумен.

На камерната сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" ще се играе спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“, продукция на Yalta Art Room, с режисьор Ованес Торосян. Участват актрисите Алена Вергова, Александра Свиленова, Диана Минчева, Люба Димитрова, Мартина Георгиева, Мелани Младенова, Милвана Христова, Моника Динова, Натали Никова. Сценограф е Ирена Дойчинова. В парка до Паметника на свободата до Община Шумен по-късно вечерта ще се прожектира филмът „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. Лентата е с участието на Тодор Колев в главната роля.

Актрисата Мартина Георгиева поясни , че Ованес Торосян и творчески колектив с всички аткьори са съавтори на текста на „Недовършена пиеса за м

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

„Убийствена комедия“ за любов и още нещо. Театър „Възраждане“ предава на живо от фестивала в Кан. Блясък, кино и звезди, или мрачна вечеринка с убийство. Какво точно се случва по време на едно от най-големите културни събития в света?...

Режисьорът Венцислав Асенов поставя за първи път у нас пиесата на британеца Робин Хоудън.

„В България авторът е известен, защото пише в най-добрите традиции на британския фарс. Много смешни пиеси, с много добър диалог и много ярки персонажи, тоест, много „сочен“ театър за игра и много приятен за гледане“, казва Асенов.

МИСТЕРИЯ ОТ ПЪРВАТА ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА

Клевета, измама, заговор, изневяра. Интригата се задълбочава, а ситуацията е сложна, дори прекалено сложна,  независимо, че в нея

Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите във Варна, Димитровград, Ловеч, Раднево, Разград, Сливен, Стара Загора и Търговище, както и от частни колекции.

Изложбата представя творби от професионалния път на Стефанка Стойчева, които се въздигат срещу ни като свидетелства за една изключителна и естествена емоция, оставаща непокътната от вихрите на живеенето, коментира д-р Пламен Петров. 

По думите му „въоръжена с акробатичност на дете, с хладнокръвие на хирург, с лекота на глухарче, със сърце на птица, със страст на куртизанка, с чувствителност на философ, и до днес тя търси в изкуството си невидимото за очите. 

Стефанка Стойчева рисува бавно, трудно дори“. Авторката често се връща към една и съща тема и мотиви, към едни и същи композиционни решения и преповтаря цели свои картини. Често се връща и към някое старо, завършено вече платно, за да нанесе поредната нова промяна и това нестихващо дописване в творчеството и продължава и до днес.  

Според куратора това е нещо „като избор, като травма, като обяснение в любов, като хладен стон, като тих поетичен, но не сантиментален зов - "Погледни ме!“

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Sofia Summer Fest Underground започва на 19 август в „Чистилището“, съобщават организаторите.

След края на Sofia Summer Fest Южен парк 2, на 18 август, фестивалът за култура на открито продължава с Underground Edition, с концерти, театрални постановки, stand-up комедии и прожекции под открито небе.

Sofia Summer Fest Underground ще запази свежия летен облик на събитието и ще предостави на столичани и гостите на София разнообразна културна програма в рамките на още един месец. На откритата сцена ще излязат любими български певци, музиканти, актьори и комедианти, които ще превърнат август и септември в истински празник за всички в града“, коментират организаторите. 

„Радваме се, че успяхме да намерим най-страхотния начин, за да продължим фестивала и тази година в пълния му вид. „Чистилището” е изключително място, на което ве

Това, което се вижда тук, е изключително и показва на какво сме наследници, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в античния град Хераклея Синтика край Петрич. Той посети археологическия обект и видя мраморната статуя, която археолозите откриха там преди дни. 

Днес живеем във време, в което сме се захванали с някакви битовизми, с дребнотемия и забравяме кои сме и на каква територия живеем, каза министърът. Той посочи, че това, което може да се види на Херкалея Синтика, показва, че всъщност имаме огромна база за самочувствие. Имаме огромна база да бъдем горди и да вървим напред с гордо вдигнати глави. За тази цел, разбира се, първо трябва да се даде възможност на археолозите да свършат своята работа, защото в моментът, в които подобни обекти бъдат показани на света, България ще бъде под общия прожектор на всички и това е моментът, в които ние ще може да бъде

За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.

Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.

Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

В изложените творби публиката ще може както да премине през различните пластически домогвания на Стефанка Стойчева от всички нейни творчески периоди, така и да се доближи до личността чрез споделени от нея самата по време на подготовката на изложбата мисли за изкуството и живеенето. В експозицията са представени и нейни фотографски опити, в които тя е увековечила образа на сина си Павлин, както и множество рисунки и акварели. 

Стефанка Стойчева израства като момиче от малкия град, влюбено в акробатиката, в света около себе си, в пейзажа, изпълнен с лъкатушещите улички, със силуетите на храма, схлупените къщи, хората. Влюбена е в хоризонта, откриващ се през прозореца, и една растяща пред очите вишна, посочи още кураторът. "Дървото, което всяка есен ще бъде събличано от студените ветрове, за да може оголено да посрещне зимата, а напролет, като истинско природно чудо, да се възражда за битието си, белязано от неумолимия цикъл на времето. Именно в тези години на първи увлечения, благодарение на срещите си с творчеството на художника Никола Заров, тя ще открие и смисъла на своето съществуване – изкуството", посочи той.

Днес, 72 години след рождението си, художничката споделя - „да вграждам времето в платното и мотива – минута след минута, час след час, ден след ден, година след година. Или да пилея времето си в живеене? Живеенето, подвластно на материята и нейните неумолими закони. Един голям художник беше казал, че когато рисува, времето спира. Вграждам се в платното, фиксирам чувствителността си, за да я съхраня и заявя. Там съм аз. Друго няма значение. Другото не съм го избирала“.

Тя подрежда първата си важна изложба през 1983 година. Тогава вече е дипломирана художничка, понесла отговорността на майчинството, но въоръжена с наученото от  своя преподавател проф. Добри Добрев. 

Изкуствоведът Георги Геров я определя като „художник на малкия град“- клише, с което той описва не присъствието на националната ни художествена сцена, а онази чувствителност към малките неща, която големият и космополитен град опустошава безвъзвратно още в детството. 

Още тогава критиката забелязва, че творчеството на художничката е пропито от една особена поетика, но не литературщина, както настоява самата Стефанка Стойчева. Това са картини, в които „няма приятен колорит, лекота и артистичност на изпълнението, неочаквана образност. Оголени от всичко онова, което наричаме аспекти на формалното изграждане, картините на Стефанка Стойчева имат преди всичко една основна цел – да изразят колкото е възможно по-просто и естествено емоцията“. 

Оттогава до сега на художничката се е наложило да премине през немалко житейски несгоди, странствания, разочарования, раздели, смърти, влюбвания и обич, които не тя е избирала, но е понасяла в името на избора си да бъде щастлива със своето изкуство. Стефанка Стойчева говори за „житейските си бедствия“ някак хладно, отстранено и винаги благодари, защото това са поредните препятствия, които не е избрала, но трябва да премине, за да посегне към молива, въглена, цветовете и четката. 

Стефанка Стойчева е родена на 13 юни 1952 г. в град Шипка в семейството на Лальо и Марийка Стойчеви. Първите срещи с изкуството са провокирани от художника Никола Заров. Още от дете се занимава с акробатика и развива специално отношение към собственото си тяло. Средното си художествено образование получава в Казанлък, а сред съучениците са бъдещите художници Ганчо Карабаджаков, Вихрони Попнеделев и Димитър Лалев. След дипломирането си в Художествената гимназия в Казанлък, като част от първия випуск на специалност „Изобразителни изкуства“ на учебното заведение, основано на 3 юли 1968 г. като филиал на Художествена гимназия – София към Министерството на културата, тя е приета през да учи живопис във ВИИИ „Николай Павлович“. Синът Павлин Бакар Канара се ражда през 1974 г., а три години по-късно Стефанка Стойчева се дипломира като част от един от най-ярките випуски на проф. Добри Добрев, в който по това време нейни състуденти са Андрей Даниел, Валентин Колев, Милко Божков, Мими Добрева, Николай Каранфилов, Стефан Янев, Стефка Аройо и др. Дипломира се с тематичната композиция „Африкански студенти“. 

През лятото на 1977 г. Стефанка Стойчева взема участие в Международен пленер по живопис във Вършец, където работата впечатлява художниците Найден Петков и Дечко Узунов, част от журито. Това довежда и до първото професионално признание – наградата за млад автор. Същата година е разпределена на работа в Стара Загора в градското предприятие „Културен отдих и художествена украса“. През 1978 г. участва с нюрморта си „Сухи треви“ в Общата художествена изложба „Младост – Стара Загора“. Същата година в Общата художествена изложба, посветена на 35-годишнината на социалистическата революция в България и създаването на Българската народна армия, се представя с картината си „Казанлъшка къща“. Отново през есента на 1978 г. е назначена на работа като учител по рисуване в Средното специално художествено училище – Казанлък. Година по-късно взема участие в пленера по живопис, организиран в Казанлък. 

От 1980 г. е на свободна практика, като за целта е предоставено ателие за работа в известната със стенописите на Иван Милев Стайнова къща в Казанлък. През 1983 г. се включва с две свои творби – пейзажи от Боженци, в организираната Обща художествена изложба на акварела в Търговище. В края на годината осъществява първото си значимо представяне в София в съвместна изложба с Ралица Велчева в клуба на Младата художествено-творческа интелигенция към Народния дворец на културата „Людмила Живкова“. Експозицията е открита от изкуствоведа Георги Геров. На следващата година е удостоена с наградата „Стара Загора“за високите си творчески постижения, показани в изложбата в София. През 1986 г., в рамките на  Общата художествена изложба „Ястребино“, организирана в Търговище, представя картините си „Контражур“ и „Черно грозде“. През 1987 г. се подготвя за своя самостоятелна изява в Клуба на дейците на културата в Стара Загора, а на следващата година подрежда и първата си, останала и единствена до днес, самостоятелна изложба в Казанлък. Същата година се явява на конкурс за членство в Съюза на българските художници. Приета е официално през 1989 г. Синът Павлин напуска страната през 1992 г. 

По повод своята 50-годишнина подрежда самостоятелна изложба в залата на Съюза на българските художници в София, а от 2008 г. се налага да напусне родния си град Шипка и да се установи в село Дъбово, където живее и работи и до днес. През 2014 г. се включва със свои разработки в Третото биенале на рисунката във Велико Търново. Стефанка Стойчева работи предимно в полето на живописта, като се изявява предимно в жанра на пейзажа, портрета и натюрморта. Нейни творби са част от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Стара Загора, Варна, Казанлък, Сливен, Раднево, Димитровград, Ловеч и др. Немалка част от творбите се съхраняват в частни колекции у нас и в чужбина.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
3159
Калейдоскоп

Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията.Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“.

| 15 Юли 2024, 11:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба
Творчеството на художничката Стефанка Стойчева ще бъде представено в ретроспективната изложба "Погледни ме"
Снимка © Ралица Стефанова

Ретроспективната изложба на Стефанка Стойчева „Погледни ме“ ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 17 юли, съобщи директорът на културния институт д-р Пламен Петров, който е и куратор на експозицията. Тя ще бъде разгърната в четири различни пространства в централната сграда на галерията и в нейните филиали - къща музей „Дечко Узунов“ и къща музей „Ненко Балкански“. Изложбата ще открие председателят на Съюза българските художници Любен Генов.

Това е първият по рода си опит за цялостно оглеждане на творчеството на едно от най-ярките живи артистични присъствия в Долината на розите, имащо вече своето място в разказа за историята на българското изкуство през последните пет десетилетия, посочи д-р Петров. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия в столицата, Софийска градска галерия, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“, галериите във Варна, Димитровград, Ловеч, Раднево, Разград, Сливен, Стара Загора и Търговище, както и от частни колекции.

Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга. 

На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.

Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро. 

Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му. 

Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро. 

Френско-швейцарският художник Сайпе (Saype) нарисува гигантска картина до пирамидите в Гиза. Изображението на хванати една за друга ръце като символ на приятелството между Швейцария и Египет беше част от отбелязването на 90-ата годишнина от подписването на Договор за приятелство между двете държави. 

“Въздействай на хората, без да въздействаш на природата,” казва Сайпе. За създаването на удивителните си ефимерни картини  върху трева, пясък, пръст и сняг артистът използва биоразградими безвредни материали като въглен, креда, вода и млечни протеини.  

Изобразяването на хванати една за друга ръце е част от мащабния проект “Отвъд стените”. Под мотото “Нека заедно създадем най-голямата човешка верига в света” художникът е оставил посланието за приятелство и солидарност в разрушения от земетресение турски град Хатай, в планините на Андора, в Женева, Берлин, в

Спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“ и филмът „Господин за един ден“ са в програмата за деня на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев" в Шумен.

На камерната сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" ще се играе спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“, продукция на Yalta Art Room, с режисьор Ованес Торосян. Участват актрисите Алена Вергова, Александра Свиленова, Диана Минчева, Люба Димитрова, Мартина Георгиева, Мелани Младенова, Милвана Христова, Моника Динова, Натали Никова. Сценограф е Ирена Дойчинова. В парка до Паметника на свободата до Община Шумен по-късно вечерта ще се прожектира филмът „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. Лентата е с участието на Тодор Колев в главната роля.

Актрисата Мартина Георгиева поясни , че Ованес Торосян и творчески колектив с всички аткьори са съавтори на текста на „Недовършена пиеса за м

Симфониета Враца представя на „Софийски музикални седмици“ българска програма с надслов „Бележити годишнини“. 

Събитието  е на 28 юни в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и е част от 55-ото издание на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, съобщават организаторите.

Ще бъдат отбелязани 100-годишнините на композиторите Константин Илиев и Георги Тутев. На диригентския пулт ще бъде Георги Димитров

Солист е пианистката Маргарита Илиева, чийто репертоар обхваща солови и камерни произведения от различни стилове и епохи с особен акцент върху музиката на ХХ и ХХI век. „Ще имаме удоволствието да чуем изпълнението й на Константин Илиев – Кончерто гросо за струнен оркестър, пиано и уд

„Убийствена комедия“ за любов и още нещо. Театър „Възраждане“ предава на живо от фестивала в Кан. Блясък, кино и звезди, или мрачна вечеринка с убийство. Какво точно се случва по време на едно от най-големите културни събития в света?...

Режисьорът Венцислав Асенов поставя за първи път у нас пиесата на британеца Робин Хоудън.

„В България авторът е известен, защото пише в най-добрите традиции на британския фарс. Много смешни пиеси, с много добър диалог и много ярки персонажи, тоест, много „сочен“ театър за игра и много приятен за гледане“, казва Асенов.

МИСТЕРИЯ ОТ ПЪРВАТА ДО ПОСЛЕДНАТА МИНУТА

Клевета, измама, заговор, изневяра. Интригата се задълбочава, а ситуацията е сложна, дори прекалено сложна,  независимо, че в нея

Изложбата представя творби от професионалния път на Стефанка Стойчева, които се въздигат срещу ни като свидетелства за една изключителна и естествена емоция, оставаща непокътната от вихрите на живеенето, коментира д-р Пламен Петров. 

По думите му „въоръжена с акробатичност на дете, с хладнокръвие на хирург, с лекота на глухарче, със сърце на птица, със страст на куртизанка, с чувствителност на философ, и до днес тя търси в изкуството си невидимото за очите. 

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Sofia Summer Fest Underground започва на 19 август в „Чистилището“, съобщават организаторите.

След края на Sofia Summer Fest Южен парк 2, на 18 август, фестивалът за култура на открито продължава с Underground Edition, с концерти, театрални постановки, stand-up комедии и прожекции под открито небе.

Sofia Summer Fest Underground ще запази свежия летен облик на събитието и ще предостави на столичани и гостите на София разнообразна културна програма в рамките на още един месец. На откритата сцена ще излязат любими български певци, музиканти, актьори и комедианти, които ще превърнат август и септември в истински празник за всички в града“, коментират организаторите. 

„Радваме се, че успяхме да намерим най-страхотния начин, за да продължим фестивала и тази година в пълния му вид. „Чистилището” е изключително място, на което ве

Това, което се вижда тук, е изключително и показва на какво сме наследници, каза служебният министър на културата Найден Тодоров в античния град Хераклея Синтика край Петрич. Той посети археологическия обект и видя мраморната статуя, която археолозите откриха там преди дни. 

Днес живеем във време, в което сме се захванали с някакви битовизми, с дребнотемия и забравяме кои сме и на каква територия живеем, каза министърът. Той посочи, че това, което може да се види на Херкалея Синтика, показва, че всъщност имаме огромна база за самочувствие. Имаме огромна база да бъдем горди и да вървим напред с гордо вдигнати глави. За тази цел, разбира се, първо трябва да се даде възможност на археолозите да свършат своята работа, защото в моментът, в които подобни обекти бъдат показани на света, България ще бъде под общия прожектор на всички и това е моментът, в които ние ще може да бъде

За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.

Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.

Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма

Плевенска филхармония и маестро Йордан Камджалов продължават за втора поредна година националното турне "Музикална магия". Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов", съобщиха от културния институт. 

Ценителите на музиката ще чуят шедьоври от класиката и романтизма. Програмата включва произведения-бисове, част от които за първи път ще звучат в залите и летните театри по време на турнето. 

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, водени от маестро Камджалов. Програмата е много разнообразна с произведения от Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други. Солистът Атанас

Стефанка Стойчева рисува бавно, трудно дори“. Авторката често се връща към една и съща тема и мотиви, към едни и същи композиционни решения и преповтаря цели свои картини. Често се връща и към някое старо, завършено вече платно, за да нанесе поредната нова промяна и това нестихващо дописване в творчеството и продължава и до днес.  

Според куратора това е нещо „като избор, като травма, като обяснение в любов, като хладен стон, като тих поетичен, но не сантиментален зов - "Погледни ме!“

В изложените творби публиката ще може както да премине през различните пластически домогвания на Стефанка Стойчева от всички нейни творчески периоди, така и да се доближи до личността чрез споделени от нея самата по време на подготовката на изложбата мисли за изкуството и живеенето. В експозицията са представени и нейни фотографски опити, в които тя е увековечила образа на сина си Павлин, както и множество рисунки и акварели. 

Стефанка Стойчева израства като момиче от малкия град, влюбено в акробатиката, в света около себе си, в пейзажа, изпълнен с лъкатушещите улички, със силуетите на храма, схлупените къщи, хората. Влюбена е в хоризонта, откриващ се през прозореца, и една растяща пред очите вишна, посочи още кураторът. "Дървото, което всяка есен ще бъде събличано от студените ветрове, за да може оголено да посрещне зимата, а напролет, като истинско природно чудо, да се възражда за битието си, белязано от неумолимия цикъл на времето. Именно в тези години на първи увлечения, благодарение на срещите си с творчеството на художника Никола Заров, тя ще открие и смисъла на своето съществуване – изкуството", посочи той.

Днес, 72 години след рождението си, художничката споделя - „да вграждам времето в платното и мотива – минута след минута, час след час, ден след ден, година след година. Или да пилея времето си в живеене? Живеенето, подвластно на материята и нейните неумолими закони. Един голям художник беше казал, че когато рисува, времето спира. Вграждам се в платното, фиксирам чувствителността си, за да я съхраня и заявя. Там съм аз. Друго няма значение. Другото не съм го избирала“.

Тя подрежда първата си важна изложба през 1983 година. Тогава вече е дипломирана художничка, понесла отговорността на майчинството, но въоръжена с наученото от  своя преподавател проф. Добри Добрев. 

Изкуствоведът Георги Геров я определя като „художник на малкия град“- клише, с което той описва не присъствието на националната ни художествена сцена, а онази чувствителност към малките неща, която големият и космополитен град опустошава безвъзвратно още в детството. 

Още тогава критиката забелязва, че творчеството на художничката е пропито от една особена поетика, но не литературщина, както настоява самата Стефанка Стойчева. Това са картини, в които „няма приятен колорит, лекота и артистичност на изпълнението, неочаквана образност. Оголени от всичко онова, което наричаме аспекти на формалното изграждане, картините на Стефанка Стойчева имат преди всичко една основна цел – да изразят колкото е възможно по-просто и естествено емоцията“. 

Оттогава до сега на художничката се е наложило да премине през немалко житейски несгоди, странствания, разочарования, раздели, смърти, влюбвания и обич, които не тя е избирала, но е понасяла в името на избора си да бъде щастлива със своето изкуство. Стефанка Стойчева говори за „житейските си бедствия“ някак хладно, отстранено и винаги благодари, защото това са поредните препятствия, които не е избрала, но трябва да премине, за да посегне към молива, въглена, цветовете и четката. 

Стефанка Стойчева е родена на 13 юни 1952 г. в град Шипка в семейството на Лальо и Марийка Стойчеви. Първите срещи с изкуството са провокирани от художника Никола Заров. Още от дете се занимава с акробатика и развива специално отношение към собственото си тяло. Средното си художествено образование получава в Казанлък, а сред съучениците са бъдещите художници Ганчо Карабаджаков, Вихрони Попнеделев и Димитър Лалев. След дипломирането си в Художествената гимназия в Казанлък, като част от първия випуск на специалност „Изобразителни изкуства“ на учебното заведение, основано на 3 юли 1968 г. като филиал на Художествена гимназия – София към Министерството на културата, тя е приета през да учи живопис във ВИИИ „Николай Павлович“. Синът Павлин Бакар Канара се ражда през 1974 г., а три години по-късно Стефанка Стойчева се дипломира като част от един от най-ярките випуски на проф. Добри Добрев, в който по това време нейни състуденти са Андрей Даниел, Валентин Колев, Милко Божков, Мими Добрева, Николай Каранфилов, Стефан Янев, Стефка Аройо и др. Дипломира се с тематичната композиция „Африкански студенти“. 

През лятото на 1977 г. Стефанка Стойчева взема участие в Международен пленер по живопис във Вършец, където работата впечатлява художниците Найден Петков и Дечко Узунов, част от журито. Това довежда и до първото професионално признание – наградата за млад автор. Същата година е разпределена на работа в Стара Загора в градското предприятие „Културен отдих и художествена украса“. През 1978 г. участва с нюрморта си „Сухи треви“ в Общата художествена изложба „Младост – Стара Загора“. Същата година в Общата художествена изложба, посветена на 35-годишнината на социалистическата революция в България и създаването на Българската народна армия, се представя с картината си „Казанлъшка къща“. Отново през есента на 1978 г. е назначена на работа като учител по рисуване в Средното специално художествено училище – Казанлък. Година по-късно взема участие в пленера по живопис, организиран в Казанлък. 

От 1980 г. е на свободна практика, като за целта е предоставено ателие за работа в известната със стенописите на Иван Милев Стайнова къща в Казанлък. През 1983 г. се включва с две свои творби – пейзажи от Боженци, в организираната Обща художествена изложба на акварела в Търговище. В края на годината осъществява първото си значимо представяне в София в съвместна изложба с Ралица Велчева в клуба на Младата художествено-творческа интелигенция към Народния дворец на културата „Людмила Живкова“. Експозицията е открита от изкуствоведа Георги Геров. На следващата година е удостоена с наградата „Стара Загора“за високите си творчески постижения, показани в изложбата в София. През 1986 г., в рамките на  Общата художествена изложба „Ястребино“, организирана в Търговище, представя картините си „Контражур“ и „Черно грозде“. През 1987 г. се подготвя за своя самостоятелна изява в Клуба на дейците на културата в Стара Загора, а на следващата година подрежда и първата си, останала и единствена до днес, самостоятелна изложба в Казанлък. Същата година се явява на конкурс за членство в Съюза на българските художници. Приета е официално през 1989 г. Синът Павлин напуска страната през 1992 г. 

По повод своята 50-годишнина подрежда самостоятелна изложба в залата на Съюза на българските художници в София, а от 2008 г. се налага да напусне родния си град Шипка и да се установи в село Дъбово, където живее и работи и до днес. През 2014 г. се включва със свои разработки в Третото биенале на рисунката във Велико Търново. Стефанка Стойчева работи предимно в полето на живописта, като се изявява предимно в жанра на пейзажа, портрета и натюрморта. Нейни творби са част от колекциите на Националната галерия, Софийска градска художествена галерия, Художествените галерии в Стара Загора, Варна, Казанлък, Сливен, Раднево, Димитровград, Ловеч и др. Немалка част от творбите се съхраняват в частни колекции у нас и в чужбина.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.